popup

logo szamaj

Jak czytać oznaczenia na produktach Szamaj

Co dokładnie oznaczają ikonki umieszczone przy produktach?

Wszystkie produkty, które są w programie Szamaj zostały przebadane w laboratorium. Szczegółowy wyniki dla każdego produkty można pobrać na stronie. Dodatkowo każdy z produktów może mieć przyznane kategorie, oznaczone symbolami. Ikonki pozwalają w szybki sposób zapoznać się z produktem.

ikonka002

Nie wykryliśmy genetycznie modyfikowanych organizmów

GMO, czyli Genetycznie Modyfikowane Organizmy. Są to organizmy modyfikowanie za pomocą technik niewystępujących w naturze. Taką modyfikację stosuje się w odniesieniu do mikroorganizmów, ale też zaczęto stosować u roślin i zwierząt hodowlanych. W dziewięćdziesięciu pięciu procentach produkty pochodzące z uprawy genetycznie modyfikowanej mają sztucznie wbudowaną odporność na opryskiwanie środkiem chwastobójczym lub zdolność do samodzielnej produkcji naturalnego środka owadobójczego, albo też posiadają obie z tych cech. Oznacza to, że produkty te same produkują pestycydy oraz, że kilka razy w okresie wegetacyjnym są pryskane środkami chwastobójczymi.

ikonka003

Produkt bezglutenowy

Produkt nie zawiera glutenu. Gluten to mieszanina białek roślinnych, gluteniny i giladyny, która występuje w ziarnach niektórych zbóż, np. pszenicy, żyta, jęczmienia. Produktami naturalnie bezglutenowymi są: owoce, warzywa, kukurydza, ryż, ziemniaki, soja, proso, gryka, tapioka, amarantus, maniok, soczewica, fasola, sago, sorgo, orzechy. Za bezglutenowe uznaje się produkty przetworzone, których według ustaleń FAO/WHO zawartość glutenu nie przekracza 20 ppm (20 mg na kg).

ikonka004

Produkt odpowiedni dla wegan

Produkt nie jest pochodzenia zwierzęcego. U podstawy piramidy żywieniowej wegan znajdują się produkty na bazie zbóż, takich jak: pszenica, ryż, żyto, proso, owies, oraz owoce i warzywa. Z diety wykluczone są wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym mleko i jego przetwory, jajka, miód.

ikonka005

Produkt polski

Produkt jest w 95% wyprodukowany z polskich surowców. Dzięki temu masz pewność, że nie był transportowany z daleka. Dzięki temu jego świeżość nie musi być sztucznie podtrzymywana za pomocą szkodliwych dla zdrowia środków chemicznych. Przeważnie nie wymaga dodatkowych metod konserwacji i występuje we właściwym dla siebie klimacie i czasie.

ikonka008

Produkt społecznie odpowiedzialny

Producent przekazał część przychodu ze sprzedaży produktu na rzecz rozwoju lokalnej inicjatywy.

Zamknij

Ta witryna używa plików cookie do jej poprawnego funkcjonowania. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"