popup

logo szamaj

Dlaczego warto Szamać ZDROWE i MIEJSCOWE?

ZDROWE

Zdrowe odżywianie stało się modne. W społeczeństwie obudziła się prozdrowotna świadomość. Sklepy zalewane są produktami promowanymi jako zdrowe i naturalne. Coraz trudniej rozróżnić faktycznie zdrowe i wartościowe produkty od tych, które przedstawiane są jako „zdrowe” w celach marketingowych.


Dlatego też powstał program Szamaj. Badamy żywność w laboratoriach oraz dzielimy się zdobytą wiedzą. Wszystko po to, aby każdy miał dostęp do informacji i mógł decydować samodzielnie - według własnych potrzeb i możliwości. A wtedy to co jemy, sprzedajemy czy produkujemy - nie będzie modą, a świadomą decyzją.

Nie musisz wierzyć we wszystko, co jest napisane na produkcie. Zacznij badać i sprawdzać. Program Szamaj zdrowo powstał po to, by to umożliwiać. Etykietą Szamaj oznaczamy tylko przebadane przez laboratoria produkty, które mieszczą się w skali jakości Szamaj od produktów spełniających normy prawne (Q+) do produktów wolnych od zanieczyszczeń (Q++++).Wyniki badań znajdują się na stronie szamaj.pl. Każdy może je sprawdzić przed lub w trakcie zakupu. Badania laboratoryjne, przez które przechodzi próbka każdego artykułu dają nam pewność. Są gwarancją jakości – a jakość oznaczamy według przejrzystej skali od Q + do Q++++.

Naszym ideałem jest żywność uzyskiwana przy pomocy tradycyjnych metod, tworzona wyłącznie z naturalnych surowców. Żywność nisko- lub nieprzetworzona, bez konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaku i innych chemicznych dodatków do żywności, wolna od pestycydów czy metali ciężkich. Chcielibyśmy, aby taka żywność stała się dostępna dla każdego. Szamaj jest platformą, która stwarza na rynku przestrzeń dla osób, które chcą wiedzieć i chcą mieć wybór.

MIEJSCOWE

Żywność, która wyrosła tam gdzie mieszkamy jest dopasowana do naszych potrzeb. Nie wymaga wysokiego przetwarzania, długiego przewożenia, czy chemicznej konserwacji. Miejscowe jest po prostu świeże, łatwo dostępne i smaczne.

Wybierając miejscowe, nie tylko wybieramy świeżość i smak, ale wspieramy rodzime tradycyjne, rolników i przetwórców. Kupując lokalnie nakręcamy lokalną gospodarkę, a więc wzrasta zamożność lokalnej społeczności. Przy okazji zapewniamy sobie i swoim bliskim dostęp do pełnowartościowych produktów naturalnych, które mogą stać się podstawą żywienia wysokiej jakości.

Naszym ideałem jest żywność uzyskiwana przy pomocy tradycyjnych metod, ponieważ:

  • warunki jej dojrzewania i przechowywania nie zmieniają się drastycznie w kolejnych etapach drogi na talerz.
  • zachowuje naturalną soczystość i świeżość, która nie musi być podtrzymywana za pomocą syntetycznych środków chemicznych, szkodliwych dla zdrowia.
  • przeważnie nie wymaga dodatkowych metod konserwacji, jest najczęściej nieprzetworzona i występuje we właściwym dla siebie klimacie i czasie.
  • sezonowość niektórych owoców i warzyw decyduje też o właściwościach odżywczych i smakowych. (Kupując polskie jabłka w lokalnym sklepiku czy warzywniaku możemy mieć pewność, że okres sprzyjający spożywaniu jabłek przypada na „teraz”. Kupując produkty sprowadzane z innego kraju bądź klimatu tej pewności nie mamy nigdy.)

Wiele jest natomiast produktów importowanych, po które warto sięgać z racji ich prozdrowotnych właściwości. Produkty lokalne oznaczamy specjalnym piktogramem – aby każdy miał wybór.

Szamaj miejscowe.

Dowiedz się więcej o Szamaj

ikona

Zdrowa i miejscowa żywność

Ogólnopolski projekt, którego ideą jest popularyzacja zdrowej i miejscowej żywności
ikona

Jakośc zweryfikowana badaniami

żywność, która znajduje się w programie Szamaj została przebadana i została potwierdzona jej wysoka jakość
ikona

Nasza etykieta
to nasza gwarancja

każdy produkt,
który jest w programie Szamaj otrzymuje etykietę, która jest znakiem rozpoznawczym, ale przede wszystkim gwarancją jakości produktu
ikona

Wspieramy tradycyjne metody produkcji

promując zdrowe i lokalne produkty tworzymy sprzyjające warunki do produkcji i sprzedaży tradycyjnych produktów
ikona

Zdrowe produkty
dla każdego

produkty z etykietą Szamaj można kupić w lokalnych sklepach spożywczych
ikona

Promujemy tylko
to co sprawdzone

do programu może zgłosić się każdy polski producent, poddając swój produkt badaniom laboratoryjnym i otrzymując pozytywny wynik
ikona

Przejrzystość
i pełna informacja

umożliwiamy konsumentom łatwy dostęp do produktów i informacji o nich

Dostarczamy wymiernych korzyści producentom, właścicielom sklepów i konsumentom.

Chcemy, aby zdrowe produkty były dostępnew całej Polsce - dla każdego.

Zamknij

Ta witryna używa plików cookie do jej poprawnego funkcjonowania. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"